سوال:

 

سلام. ممنون از مطالب خوبتون.
کوچولوی من 5 ماهشه و شیر خودمو می خوره . اما کلا از 4 ماهگی بد سینه میگیره و برای شیر خوردن اذیت میکنه اما الان چند روزه که خیلی اذیت میکنه و فقط وقتی خوابه سینه میگیره. نگرانم گرسنه بمونه.
چند تا سوال: آیا بهتر نیست از الان غذای کمکیو شروع کنم؟
چیکار کنم تا شیر خودمو بهتر بخوره؟
( وزن طاها موقع تولد 050/3 و الان 550/7)

 

جواب:

سلام مریم جان
ایشالله خدا طاها کو چولو رو برات صحیح و سالم  نگه داره .
مریم جان ملاک کافی بودن شیر مادر و سیر شدن کودک ;اضافه وزن وی ; نیاز کودک به شیر و سرحالی وی است. البته اضافه وزن کودک شما  در کل خیلی خوب بوده اما این اضافه وزن ملاک مناسبی نیست و اضافه وزن ماه به ماه مهم است در واقع برای اینکه بدانیم شیر شما کافی است یا کودک نازتان به اندازه کافی شیر می خورد و سیر می شود نمودار ضافه وزن وی لازم است است.
اگر از ماه4 به بعد که می گویید کودکتان کمتر شیر می خورد اضافه وزن وی خوب بوده (حداقل 500 گرم در ماه) در واقع نباید نگرانی داشت و می توان مطمئن بود که همه چیز خوب است به خصوص اگر طاها جان سرحال است و بی حالی و نخوت از خود نشان نمی دهد.
البته کودک در زمانی که شروع به سینه خیز  رفتن و بزرگ شدن می کند چون انرژی زیادی مصرف می کند ممکن است در این ماهها اضافه وزن مناسبی نداشته باشد که جای نگرانی و  شروع زود هنگام غذای کمکی نیست .
 و نیز کودک در این دوران سعی دارد با محیط آشنا شود و هر چیز توجه او را جلب می کند و همین امر موجب پرت شدن حواس وی از شیر خوردن  می شود.بنابراین توصیه های زیر را بهتر است رعایت کنید:


۱- سعی کنید در هنگام شیر دادن در یک محیط آرام  که کسی آنجا نباشد و دور و بر اتاق خلوط باشد تا عروسک و... حواس دلبندتان را پرت نکند شیر بدهید(حتی گاهی کنجکاوی به حدی می رسد که باید اتاق را تاریک کنید-البته این کار برای زمانی که اضافه وزن نیز خوب نیست لازم است-)


۲-در هنگام شیر دادن با کودک بازی نکنید که این امر موجب می شود از الان غذا خوردن را نوعی بازی تلقی کند و با شیر نخوردن شما را امتحان کند


۳- اگر کودک در زمان خاصی غذا یا شیر نمی خواهد سعی نکنید به زور بازی و دعوا و ناراحتی به او شیر بدهید .بهتر است از این کار برای مدت کوتاه چند دقیقه ای دست بکشید و بعد دوباره شیر بدهید

۴-در ضمن اگر کودک به اندازه کافی از یک سینه شیر نخورد در نوبت بعد شیر دهی همان سینه را به کودک بدهید چون انتهای شیر چرب تر بوده و موجب سیر شدن و اضافه وزن  کودک می شود.در هر حال کودک باید حداقل 10 دقیقه یک سینه را به خوبی بمکد و بعد از سینه دیگر به کودک شیر داد

۵-سعی کنید در دوران شیر دهی از ادویه و سیر و پیاز استفاده نکنید چون موجب بو گرفتن شیر می شود و کودک شیر  نمی خورد

ضمننا در مورد توصیه ای دیگران باید بگویم که همیشه به خاطر فرزندت در مقابل توصیه های نادرست بایست.و این را هم بدان هیچ کس از از این توصیه های عجیب و غریب در امان نیست.اگر وبلاگ دخترم آرمیتا رو بخونی می بینی یک پرتقال مالیدن به زبان آرمیتا توسط دیگران(دور از چشم من) موجب بروز حساسیت در دختر گلم شد .!!!!!

+ نوشته شده توسط منتظری در یکشنبه سی ام فروردین ۱۳۸۸ و ساعت 3:26 |

سوال

با سلام خدمت شما
دختری دارم یک سال نه ماهش است ولی هنوز راه نمیرود البته او 7 ماهه به دنیا آمده پیش هر پزشکی میبرمش میگویند مشکلی ندارد خیلی نگرانش هستم برای کمک به راه رفتن او من باید چه کار کنم
متشکرم

جواب


چند تا توصیه دارم که  امیدوارم مفید واقع بشه
اول اینکه کودکتان باید نیاز به راه رفتن را درک کنه پس اورا خیلی کم بغل کنید و بگذارید برای رسیدن به خواستهایش تلاش کند حتی اگر گریه کرد اهمیت ندهید.دوم اینکه زمانی که ایستاده یک وسلیه مثل میوه یا چیزی که دوست دارد را در فاصله نزدیک او به اندازه ای که وقتی دستش را دراز می کند نوک انگشتانش ان وسیله را به سختی لمس کند بگیرید و مواظب باشید که نیافتد( تا ترس از راه رفتن پیدا نکند)و با اندکی جلو امدن او را تشویق کنید و برایش دست بزنید.امیدوارم موفق باشید

+ نوشته شده توسط منتظری در یکشنبه سی ام فروردین ۱۳۸۸ و ساعت 3:18 |

سوال

سلام پسری دارم 11ماه و 20روز .7ماهه دنیا آمده 12 روز در دستگاه بود چون ریه هاش نارس بود چشماش هم آب مروارید داشت که در 40 و 50 روزه گی عمل شد و چند بار هم بیهوشی گرفت تا چشماش معاینه بشه وزن اولیه 2کیلو500 گرم بود الان تقریبا 9 کیلو است شیر خشک می خوره .در ضمن چون مدتی بعد از تولد دیر بهش اکسیژن رسیده الن نیاز به کاردرمانی داره و مشغوله چشم چپش هم کمی انحراف داره و باید تا 1 یا 2 ماهه دیگه عمل بشه خیلی نگرانم کاری میتونم براش از لحاظ تغذیه یا چیز دیگه ای انجام دهم؟سئال بعدی اینکه امکان داره فرزند دیگری اگر بخواهم داشته باشم باز چشمش آب مروارید داشته باشه چون خودم هم به صورت ارثی از پدرم داشتم ممنون میشم راهنمایی کنید

جواب


با سلام امیدوارم کوچولوت هر روز بهتر از روز قبل باشه.در مورد تغذیه باید بگویم با تغذیه سایر کودکان فرقی نمی کنه. اما در مورد فرزند بعدی باید بگویم حتما" قبل ازاینکه برای بچه دار شدن تصمیم بگیرید  با متخصص ژنتیک مشاوره کنید تا سابقه کامل فامیلی را در شما بررسی کنه و دقیقا"بگه که احتمال وجود این مشکل در بچه بعدی چقدر است .در کل باید بگویم که این احتمل وجود داره اما اینکه چند در صد است را باید متخصص ژنتیک بعد داز بررسی کامل بگه.موفق باشید

+ نوشته شده توسط منتظری در یکشنبه سی ام فروردین ۱۳۸۸ و ساعت 3:18 |

دوست عزیز دیگری پرسیده اند:

سوال

دختر سه ساله دارم با وجود داشتن یک اتاق چگونه میتوانم او را به جدا خوابیدن عادت دهم؟ معایب با پدر و مادر خوابیدن و فرزند چیست؟

 

جواب

شهین جان بهتر است که اتاق را اختصاص به خودتان دهید و کودک در پذیرایی بخوابد.(یا لااقل برعکس).به هر حال آنچه از تعالیم اسلامی و روان شناسی بر می آید این است که پدر و مادر باید اتاق مخصوص داشته و فرزند برای ورود به ان اجازه بگیرد.و با این کار رعایت حریم را هم به کودک یاد می دهید.

با هم خوابیدن فرزند و والدین می تواند موجب وابستگی زیاد در آنها بخصوص در فرزند شود که این خود مشکلات عدیدهای را می تواند در بزرگسالی ایجاد کند.

ضمنا"مادر و پدر هم شاید نتواند روابط مناسبی با هم داسته باشند و مشکلاتی در این زمینه بوجود آید که حتی گاهی بدون اینکه متوجه باشند بدخلقی هایشان به این مسائل بر می گردد و این جدای احتمال آگاهی زود هنگام فرزند از این نوع روابط است.

موفق باشید

+ نوشته شده توسط منتظری در یکشنبه سی ام فروردین ۱۳۸۸ و ساعت 3:15 |

 جدا کردن جا

واما آقای نادرقاسمی پرسیده اند:

سوال

بجه ی ما در سن 6 سالگی است . چطور محل خواب اورا جدا کنیم .اصرار دارد که ما در پیشش بخوابیم .

 

جواب

دوست عزیز راه سختی در پیش دارید.اما بهتر است آرام آرام و با صبر و توکل بر خدا پیش بروید.

اول بهتر است که اگر در یک اتاق می خوابیداز جدا کردن جا شروع کنید.بهترین حالت زمانی است که در کودکتان درتخت خودش بخوابد یا لا اقل تشک تان جدا باشد و در یک تشک نخوابید.

بعد از مدتی آرام آرام اتاق را جدا کنید.

از خشونت و بی رحمی و دعوا بپرهیزید.

اگر از تاریکی می ترسد چراغی را در اتاقش روشن کنید .

برای او جایزه تعیین کنید که اگر امشب  یا این هفته در اتاقت بخوابی جایزه ای به او بدهید.

از نصیحت های بی مورد بپرهیزید!کودک این حرفها راکه بزرگ شدی و... درک نمی کند.به او باید احساس استقلال بدهید.از تنبیه کردن هم حتما" بپرهیزید که نتیجه عکس میدهد.

خدا کوچولوتون رو حفظ کنه

موفق باشید

+ نوشته شده توسط منتظری در یکشنبه سی ام فروردین ۱۳۸۸ و ساعت 3:13 |

 سوال

نوزادم 4 ماه دارد و 6 روز است مدفوع نکرده است علتش چیست؟تشکر

جواب

مهری جان اگر شکم کودک نرم است (در لمس) و یبوست وجود ندارد جای هیچ گونه نگرانی نیست.توصیه های قبلی را نیز به کار ببرید.

+ نوشته شده توسط منتظری در یکشنبه سی ام فروردین ۱۳۸۸ و ساعت 3:7 |

بوسیدن

armita

 

 

 

 

توجه داشته باشید که بوسیدن نوزاد کار بسیار اشتباهی است حتی تنفس شما می تواند به این غنچه نوشکفته حساس صدمه بزند پس به خاطر این گل بهشتی اجازه ندهید کسی حتی خودتان کودک را ببوسد.و اگر خواستید ببوسید پای اورا بوس کند و نه دستش را زیرا امکان دارد کودک دستش را بخورد.نظر اقای رضا محمدی تبار

سلام
مگر می شود که بوسیدن و ابراز محبت کردن، کار اشتباهی باشد. اصولا بچه ها و نوزادان بیش از بزرگتر ها به محبت و امور فرکانسی که از طریق نزدیک شدن و به آغوش گرفتن و بوسیدن و لمسهای عاطفی و عاشقانه صورت می گیرد، نیاز دارند. این مطلب شما که می فرمائید که حتی تنفس شما می تواند نوزادان و بچه ها صدمه بزند، با آموزه های دینی و با تاریخ اهل بیت و پیامبران و بزرگان و تاریخ زندگی همه قبایل و ملل کاملا مخالف است.
وانگهی چه ربطی دارد که دست بچه را بوسیدن باعث خوردن دستش شوید؟ مگر بوسیدن پای بچه چنین باعثی را به همراه ندارد؟
از محبت خوار ها گل می شود و انسان کشته ی محبت است و با محبت و عشق و علاقه و نزدیک شدن به همدیگر و تماس های بدنی متعارف و محبت آمیز، مثل دست دادن و روبوسی کردن و بوسیدن همدیگر به نشانه ی عشق و محبت، انسان به کمال روحی و معنوی و عاطفی می رسد و اصولا انسان به چنین فضا و جوی نیاز دارد.
با تشکر از مطالب ارزنده و خوبتان، باید بگویم که من فقط نظر شخصی و برداشت خودم را از آموزه های روانشناسی و دینی گفتم. امیدوارم که به دیده ی تعقل و تفکر و اندیشه بدانها بنگرید و همچنان پیرو عقل و منطقی سلیم و کارشناسانه باشید.
دوستدار شما هستم و می دانم که انسان موفق و تلاشگری دلسوز و با شناخت و معرفت هستید.با سلام
در مورد بوسین و ابراز محبت به کودک همینگونه است که می گویید اما نوزادی که تازه به دنیا امده و بدنش با این همه میکروب اشنایی ندارد بغل کردن بوسیدن(نه توسط پدر و مادر) توسط بازدید ککنده ها و اطرافیان جز صدمه چیزی برای کودک نازک تر از برگ گل ندارد . در عام هم می گویند نوزاد را بغل نکنید که گوشتش اب می شه به همین علت است

+ نوشته شده توسط منتظری در یکشنبه سی ام فروردین ۱۳۸۸ و ساعت 2:50 |

پستونک

سوال

سلام
خانم منتظری این نظر را من باید در پست قبلی شما می گذاشتم ولی متاسفانه لینک پست اشکال دارد(پست پستونک)
سوالی از شما داشتم که امیدوارم پاسخش را بدهید.منظورتان از این که پستونک فک بچه را خراب می کند چیست.آیامگر جز این است که تا شش ماهگی بچه باید پستونک بخورد تا فک نوزاد تقویت شود.مطلب شما تا آنجا که من اطلاع دارم مربوط به بعد از شش ماهگی است که رشد دندان ها آغز می شود و دیگر نیازی به پستونک(برای جلوگیری از کج و کوله در آمدن دندان ها )نیست.
حتما پاسخ مرا بدهید.چون من بر این موضوع تحقیق انجام می دهم.
منتظر شما هستم.
موفق باشید

جواب

 

 

سلام

باید بگویم مادری که به کودکش پستونک می دهد فقط برای قبل از دندان در اوردن نمی دهد حتی تا پایان دو سالگی کودک از پستونک استفاده می کند که عوارض گفته شده را دارد .و نیز تحقیقات نشان داه اند که استفاده از پستونک در شیر خوارگی ناهنجاری های فک را افزایش می دهد (نه  دندان که فکر کنیم دادن پستونک تا قبل از دندان در اوردن مشکلی ندارد)در ضمن چرا کودک بیگناه را برای مدت کوتاه عادت به چیزی بدهیم و بعد که عادت کرد بخواهیم که به علت دندان در اوردن ان عادت را ترک کند؟ و این جدای از مسئله عفونت است

+ نوشته شده توسط منتظری در چهارشنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۸۸ و ساعت 11:12 |

 

شیشه

سوال

 

بچه من تو 4 ماهگی اش است و به هیچ عنوان شیشه شیر نمی خورد من نگرانم چون 2 ماه دیگه میرم سرکار و کارم طوری است که از ساعت 6 صبح تا 4 بعداز ظهر بیرونم و محل کارم خارج شهر و بدون مهد است.چطوری این همه ساعت را بدون شیشه شیر و فقط باقاشق و لیوان می توان به بچه شیر داد تو رو خدا جوابم را بدهید. متشکرم

جواب

 

دوست عزیز سلام

همان طور که گفتم شیر را باید تنها با فنجان و قاشق به کودک داد که برای او بهتر است. اما در مورد کوردک شما باید بگویم زمانی که به سر کار می روید اغاز تغذیه کمکی و اشنایی بیتر با قاشق و فنجان است بنابرین با کمی صبر و حوصله  فرد مراقب به راحتی می توان شیر را به کودک داد و نیز در زمانی که خانه هستید زیاد به کودک شیر بدهید (وقتی از کار برمیگردید) تا شیرتان خشک نشود و شیرتان را بدوشید و در زمانی که نیستید به کودک بدهید

+ نوشته شده توسط منتظری در چهارشنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۸۸ و ساعت 2:35 |

یبوست

سوال

با عرض سلام و خسته نباشید من الناز مامان محمد هستم پسر خوشگلم توی 7 ماه هست سه روز هست که معد ه اش خیلی سفت کار میکنه مدفوعش خیلی سفته دیروز خیلی زور زد و کمی مدفوع کرد امروز صبح هم بعد از کلی گریه مدفوعش خیلی سفت شده داشتم سکته میکردم نمیدونم چیکار کنم اخه سابقه نداشت همیشه شکمش صبح زود راحت کار میکرد لططفا کمکم کنید ایا الان که شکمش اینجوریه همیشه به یبوست عادت نمیکنه میترسم بزرگتر هم که بشه همیشه یبوست داشته باشه.

 

 جواب

سلام

از انجا که غذای کمکی به کودک می دهید احتمالا" یبوست به علت نوع غذاست سعی کنید که سبزیجات و اب و شیر به کودکتان بیشتر بدهید و مواد یبوست زا را کم کنید

+ نوشته شده توسط منتظری در چهارشنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۸۸ و ساعت 2:33 |

آسم

سوال

ضمن سلام وخسته نباشی خدمت شما یک سوال در خصوص آسم داشتم برادر زاده ام تازه 7 ماهه است دچار خس خس سینه وسرفه های خشک می باشد به پزشک مراجعه کرده ام برای طفط کوچک بیماری آسم تشخیص داده شد وبرای او اسپری سالبتامول تجویز شده است آیا واقعا برادر زاده ام آسم دارد یانه چطوری از وجود بیماری مطمئن شوم تازه یک هفته است که این علائم را دارد .

جواب

 

 با سلام

اسم در کوکان شایع است که به علت کوتاهی و نازک بودن برنش هاست و معمولا با دارو (در صورت نیاز)درمان می شود و بهبود کامل میابد .سعی کنید کودک را از مواد تحریک کننده ثل بوی سرخ کردن غذا و الودگی و عطر و سیگار اسفند دور کنید .پیشنهاد می کنم برای اطمینان خاطر به دکتر دیگری هم کودکتان را نشان دهید .سعی می کنم در اینده مطلب کاملی در این مورد بنویسم

+ نوشته شده توسط منتظری در چهارشنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۸۸ و ساعت 2:32 |

مصرف زیادشیر

سوال

کودک 2 سال و نیم بنده روزی دو پاکت شیر پاستوریزه می خورد آیا این باعث چاقی و یا کمبود آهن بدن او می شود.

جواب

 

سلام

باید بگویم گفته می شه که شیر از موادی است که زیاد خوردنش موجب چاقی نمی شه(البته فکر نکنم تا این حد!!!) اما از نظر کم خونی به خاطر کلسیم شیر که مانع از جذب اهن می شود می توند موجب کم خونی شود در پایان باید بگویم هیچ چیز زیادیش خوب نیست و سعی کنید این میزان را تعدیل کنید.

+ نوشته شده توسط منتظری در چهارشنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۸۸ و ساعت 2:27 |


Powered By
BLOGFA.COM


Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

JavaScript Codes